Porady

Nauki przed ślubem

Aby zawrzeć małżeństwo w Kościele katolickim, trzeba najpierw odbyć specjalne nauki. W czasie tych nauk narzeczeni mają zrozumieć, co jest istotą katolickiego małżeństwa. Bardzo ważne jest poważne podejście do tego wydarzenia. Niektórzy jednak wolą te nauki po prostu zaliczyć zamiast porządnie się do nich przyłożyć.

Posiadanie potomstwa w małżeństwie katolickim

Dla niektórych par małżeństwo zawierane w kościele to po prostu piękne wydarzenie bez głębszego duchowego sensu. Tak jednak być nie powinno. Ślub kościelny niesie z sobą określone religijne obowiązki. Warto wiedzieć na przykład, że katolickie małżeństwo nie może wykluczać posiadania potomstwa. Kiedyś posiadanie dzieci było czymś absolutnie normalnym i praktycznie każda para chciała mieć dzieci. Dzisiaj nie jest to już wcale takie oczywiste. Wiele kobiet deklaruje, że nie ma zamiaru być w ciąży i rodzić dzieci. Są to również kobiety wierzące, które planują katolicki ślub. Warto zatem zastanowić się jak ta kwestia zostanie rozwiązana. Można oczywiście odpowiedzieć na pytanie księdza nie zgodnie z prawdą. Warto jednak rozważyć czy kłamstwo jest dobrym rozwiązaniem. Chodzi w końcu o religijny ślub.

Antykoncepcja i metody naturalne

Nauki przedmałżeńskie (o których więcej przeczytasz na z-milosci.pl) będą dotyczyły także kwestii antykoncepcji. Jak wiadomo antykoncepcja jest w kościele katolickim grzechem i to ciężkim. Nie wolno zatem regulować płodności stosując prezerwatywę, spiralę czy też pigułki antykoncepcyjne. Trzeba opierać się na naturalnych obserwacjach. Chodzi tutaj o obserwowanie temperatury swojego ciała, a także śluzu i na przykład szyjki macicy.  Takie naturalne planowanie rodziny może być jednak zawodne. Właśnie dlatego istnieje wielu przeciwników tego typu metod. Trzeba pamiętać o tym, że tylko tak zwana trzecia faza to faza niepłodności bezwzględnej. Komórka jajowa jest już poza ciałem, a zatem nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Wszystkie poprzednie dni to dni ryzykowne. Trzeba zastanowić się, czy ktoś akceptuje takie właśnie ryzyko. Zawsze decyzja o antykoncepcji powinna być decyzją zgodną i obustronną.

Możliwość komentowania Nauki przed ślubem została wyłączona