Ślub i wesele

W polskiej kulturze ślub nierozerwalnie wiąże się z imprezą weselną. Wokół wesela narosło wiele mitów. Nie każdy dobrze czuje się w tej konwencji, spodziewając się różnych zabaw, również takich o podtekście erotycznym.

Impreza weselna

Niezależnie od tego, czy para zdecyduje się na ślub cywilny czy wyznaniowy, każdy ma prawo do zorganizowania imprezy weselnej. Czasami jest to tylko kilkugodzinne przyjęcie, a czasami ogromne wesele aż do białego rana. Muzyka, tańce, śpiewy, zabawy to elementy tradycyjnego wesela. Na wesele zaprasza się gości z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, aby każdy mógł się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba przecież zakupić strój i pomyśleć o prezencie. Dzisiaj najpopularniejszym prezentem są oczywiście pieniądze. Młodzi ludzie bardzo często mieszkają ze sobą już przed ślubem i zdążyli wyposażyć całe mieszkanie.

Moda ślubna

Moda ślubna dotyczy nie tylko panny młodej, która marzy o najpiękniejszej sukni. Również pan młody musi prezentować się tego dnia nienagannie, a wszystkie elementy stroju powinny do siebie pasować. Właśnie także przygotowują swoje ślubne stroje z dużym wyprzedzeniem. Są takie kolory, które są zarezerwowane tylko dla panny młodej. Chodzi oczywiście o biel i wszelkie jasne odcienie beżu. Pojawienie się na ślubie jako gość w białej sukni jest uznawane jako duży nietakt. Kontrowersje może budzić też kolor czarny, w polskiej kulturze kojarzony tradycyjnie z żałobą. Warto tak dobrać swój ślubny strój, aby nie ranić pozostałych uczestników ceremonii.

Dekoracje na sali

Każdy ślub domaga się szczególnej oprawy, dlatego też zazwyczaj para młoda już wiele miesięcy przed planowaną uroczystością musi ustalić wszystkie szczegóły z osobą dekorujące salę. Bardzo ważne są także dekoracje w Urzędzie Stanu Cywilnego albo w kościele. Niektórzy lubią skromność, a niektórzy przepych i trzeba to uszanować, ponieważ jest to najważniejszy dzień w życiu tych ludzi i mają oni prawo spędzić go tak, jak mają ochotę.

Konsekwencje zawarcia małżeństwa

Zawarcie małżeństwa to bardzo poważna sprawa. Czym jest ślub cywilny? (tu więcej na jego temat) W związku nieformalnym w każdej chwili można odejść od drugiej osoby bez żadnych konsekwencji, oczywiście jeśli para nie ma dzieci. Tymczasem jeśli doszło do zawarcia małżeństwa, trzeba przeprowadzić rozwód. W Polsce rozwód musi zostać orzeczony przez sąd. Para nie może sama się porozumieć i podpisać papierów rozwodowych. Zatem każdy rozwód to przynajmniej kilkumiesięczna batalia sądowa. Oczywiście nikt w dniu ślubu nie zakłada tego, że będzie się rozwodził, ale trzeba wziąć pod uwagę taką ewentualność.

Okazja do spotkania

Ślub i wesele ważne są nie tylko dla pary młodej, ale też dla całej rodziny. Jest to okazja do wspólnego spotkania, często po wielu latach. Warto zadbać o bardzo dobrą atmosferę w tym dniu, nie zadawać trudnych pytań. Życzliwość i uprzejmość są bardzo wskazane. Wtedy na pewno wszyscy dobrze zapamiętają ten dzień, z uśmiechem na ustach będą go wspominać przez kolejne lata. Impreza weselna łączy ludzi i pozwala zbudować piękne wspomnienia.


Opublikowano

w

przez

Tagi: