Małżeństwo to krok, na który decydują się już pary, które wiedzą, że ich druga połówka, to ta osoba, z którą chcą być. Jednak sam ślub to spory stres, mimo że przecież z góry wiadomo, jak wygląda przysięga małżeńska i z czym się ona wiąże.

Dlaczego przysięga małżeńska tak stresuje Młodych ?

Chociaż wiadomo, jak wygląda przysięga małżeńska, wypowiedzieć ją publicznie wcale nie jest prosto. Po pierwsze dlatego, że ślubującego zżerają nerwy i nie jest w stanie szybko ich opanować. Po drugie w tekście przysięgi małżeńskiej znajduje się sporo trudnych słów, na których można utknąć i je przeinaczyć lub przekręcić. 

Pauzy i zniekształcenia momencie składania powyższego przyrzeczenia, to nic innego jak silny stres. Po trzecie w trakcie, gdy wypowiada się te słowa, całość jest nagrywana na kamerze. I ma stanowić pamiątkę po latach. Sam ten fakt jest mało zachęcający. Zwłaszcza dla kogoś, kto nie cierpi wystąpień przed szerszą publiką.

Co zyskuje się dzięki przysiędze małżeńskiej?

A między innymi to, że nasz świeżo upieczony partner nie da już znienacka drapaka i nie znajdzie sobie nowego obiektu westchnień. Przynajmniej na początku związku małżeńskiego tak jest. Z upływem czasu sytuacja ta, co przykre, może ulec zmianie. 

Przysięga małżeńska to też zapewnienie, że od teraz troski i kłopoty będzie rozwiązywać się wspólnie, a nie jak do tej pory całkiem w pojedynkę. Przysięga małżeńska daje też pewność, że zawarty przed chwilą związek, to rodzaj legalnego i uświęconego paktu. A nie jakaś sprytna i pełna niepewności forma konkubinatu.

Co oprócz dobrej woli i chęci jest potrzebne do zawarcia przysięgi małżeńskiej?

By zawrzeć małżeństwo, trzeba być pełnoletnim. Mieć zaświadczenie o tym, że było się u chrztu oraz bierzmowania. A także udowodnić urzędnikowi i księdzu, że nie ma się innej żony lub męża i nie jest się bigamistą. Do zawarcia sakramentalnego tak potrzebni są też świadkowie. Po pierwsze, bo ktoś musi wspierać Parę Młodą. A po drugie, bo są oni naocznymi obserwatorami, którzy zaświadczają, że dane małżeństwo zostało zawarte legalnie i zgodnie z prawem.

Comments are closed.